Powrót do serwisu UTH Rad.
Aktualności - archiwum
Wydział Sztuki - postępowanie o nadanie tytułu profesora

Ranking szkół wyższych przygotowany przez "Newsweek"

Aktualności - archiwum »

Oświadczenie Rektora
Politechniki Radomskiej


W związku z opublikowaniem najnowszego rankingu szkół wyższych przygotowanego przez tygodnik "Newsweek" w dniu 22 maja br., pragnę podkreślić bardzo wysoką pozycję Politechniki Radomskiej w tym zestawieniu. Na 100 szkół wyższych, zarówno uczelni humanistycznych i technicznych, Politechnika zajęła 18 miejsce razem z Politechniką Lubelską (w roku ubiegłym uplasowaliśmy się na 63 miejscu). Jak widać awans jest bardzo widoczny, bo o kilkadziesiąt pozycji. Natomiast w zestawieniu szkół technicznych nasza uczelnia zajęła 12 pozycję (awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego).

Ranking tygodnika "Newsweek" jest jedynym obiektywnym zestawieniem szkół wyższych organizowanym w naszym kraju. Jego istota polega na zbadaniu kogo najchętniej zatrudniają polskie firmy i instytucje zatrudniające pow. 50 osób. Badana jest chęć do zatrudniania tzw. "świeżych kadr", czyli osób do 34 roku życia. Ten ranking, ma dać odpowiedź na pytanie kandydatom na studia, czy po ukończeniu danej uczelni łatwo znaleźć dobre zatrudnienie. Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że Politechnika Radomska zajęła tak wysokie miejsca. Świadczy to o tym, że nasi absolwenci są bardzo cenionymi specjalistami na rynku pracy i wielokrotnie jest tak, że ich kariera zawodowa jest związana ze stanowiskami kierowniczymi czy dyrektorskimi. Młodych ludzi, kandydatów na studia, nie interesują takie rzeczy czy na danej uczelni są prawa doktoryzowania lub jaką powierzchnię użytkową ma biblioteka - ich interesuje czy po skończeniu jej znajdą pracę. A studia na Politechnice Radomskiej im to gwarantują.

Jestem bardzo dumny z osiągnięć naszych absolwentów. Ich postawa i rozwój zawodowy świadczy najlepiej w jakiej kondycji jest nasza szkoła. Dlatego twierdzę, że wyniki tego rankingu powinny być nagłośnione i podane radomskiej opinii publicznej. Żałuję, że tak nie jest. Smuci mnie bardzo fakt, że jak w ostatnich tygodniach, kiedy opublikowano niekorzystne dla Politechniki rankingi, wszystkie media radomskie ten fakt zauważyły. Pokazało się wiele negatywnych informacji o uczelni, niejednokrotnie bardzo niesprawiedliwych. A w momencie, kiedy ukazują się rzetelnie przygotowane wyniki rankingu, gdzie Politechnika wypada bardzo dobrze na tle innych uczelni krajowych, to wydarzenie jest prawie niezauważalne przez nasze lokalne media. Nie potrafię znaleźć odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Proszę jedynie dziennikarzy radomskich o obiektywizm, jeśli są powody pisać pozytywnie o Politechnice - to róbcie to. Jest to największa i najstarsza uczelnia w Radomiu, jest wspólnym dziedzictwem wielu pokoleń absolwentów i Radomian. Jej wizerunek, osłabiony w ostatnim czasie różnymi złymi przykładami, z którymi walczę z wielką determinacją, trzeba poprawiać i informować radomską opinię publiczna, także o sukcesach Politechniki, a ich nie brakuje.

Z poważaniem
dr hab. inż. Mirosław Luft
profesor nadzwyczajny

do góry
wyślij
drukuj

Copyright 1998-2015 Ośrodek Informatyki i Promocji