Credo

Wiesław Jelonek

Wiesław Jelonek Ur. 24.10.1947 w Nysie.

jelonekw@gmail.com

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 1974 roku na podstawie rzeźby zrealizowanej w Stalowej Woli obronił dyplom w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Od ukończenia studiów prowadził działalność artystyczną uczestnicząc w wystawach, plenerach regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Uprawia rzeźbę w kamieniu i metalu, drewnie, żywicach, papierze. Oprócz dużych monumentalnych realizacji, szczególne miejsce w swojej twórczości nadaje małej formie rzeźbiarskiej i medalierstwu.

Ostatnio częściej skupia się na działaniach w papierze i materiałach papieropodobnych. Krajoznawcze i artystyczne podróże po krajach Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych pozwoliły mu zapoznać się z kulturą i obyczajami między innymi Niemiec, Francji, Włoch ale także Indii, Tajlandii, Singapuru czy Nowego Jorku. Z poczynionych przez niego obserwacji i notatek artystycznych jasno wynika, że głównym ich tematem jest CZŁOWIEK (w gruncie rzeczy, wszędzie do siebie podobny). Motyw ten stanowi główny wątek jego artystycznych wypowiedzi.

Zorganizował 15 wystaw indywidualnych. Brał udział w ok. 150 wystawach: m.in. w Czechach, na Litwie, w Niemczech, w Portugali, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, BWA w Sandomierzu, Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w zbiorach fundacji Centro Dantesco w Rawennie (Włochy). Nagrody i wyróżnienia: Przegląd Plastyki Radomskiej 1980 – III nagroda, Ogólnopolski Konkurs „Jan Kochanowski i jego epoka” 1980 – wyróżnienie, V Wystawa Okręgu Radomskiego ZPAP 1995 – I nagroda, VIII Wystawa Okręgu Radomskiego ZPAP 1998 – wyróżnienie honorowe, IX Wystawa Okręgu Radomskiego ZPAP 1999 – I nagroda, „44 Salon Zimowy” 2016, MCSW „Elektrownia” – wyróżnienie.


W latach 1975-1996 pracował, m.in. jako plastyk wojewódzki w byłym województwie tarnobrzeskim, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, a następnie plastyk miejski w Radomiu. Przez szereg lat związany z edukacją artystyczną, początkowo jako nauczyciel przedmiotu „Rzeźba” w Liceum Sztuk Plastycznych (dzisiejszy Zespół Szkół Plastycznych) w Radomiu. Od 1995 zatrudniony na Politechnice Radomskiej (aktualnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego) gdzie do czerwca 2019 r. prowadził zajęcia z rzeźby.
Jest organizatorem pracowni rzeźbiarskich oraz autorem programu nauczania rzeźby dla studentów tego Wydziału. W kadencji 2008/12 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuki UTH, a od października 2004 do czerwca 2014 roku pełnił funkcję kuratora akademickiej galerii sztuki „Rogatka”, gdzie nadzorował i był kuratorem wystaw.


Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz członkiem stowarzyszenia Artystów Plastyków i Miłośników Sztuki pARTja w Radomiu.


do góry
wyślij
drukuj

liczniki odwiedzin