|
|||
Zdjęcia można kopiować do własnych potrzeb. Chętni do posiadania zdjęć papierowych powinni pobrać je z folderu na nośnik (penDrive) i wydrukować w dowolnym zakładzie fotograficznym. Można również wynotować tytuł folderu i numer zdjęć, pójść do Studia Fotograficznego ASFOT przy ul. Malczewskiego 21 (obok uczelni gdzie są wykłady) w którym właściciel ściągnie zdjęcia z naszego albumu i wydrukuje zainteresowanej osobie. Telefon do Studia 48 385 19 11; 791 642 565 adres e-mailowy asfot@wp.pl
Ponad 850 osób bawiło się na III Balu Seniora, który w dwóch turach odbył się w hali Miejskiego Osrodka Sportu i Rekreacji. 80 osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku UTH bawiła się w pierwszym dniu tj. w środę 19 lutego 2020 r. Bal zorganizowały władze Radomia w ramach polityki senioralnej, której celem jest to, aby seniorzy czuli się w mieście jak najlepiej. Bal otworzył Prezydent Miasta Radomia, który powiedział: "Nowoczesne miasto, to miasto przyjazne dla wszystkich. Dlatego oprócz elementów związanych z bezpieczeństwem, jak np. czujniki czadu, czy zdrowotnych, jak bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, podejmujemy także działania, które mają na celu aktywizować tę grupę mieszkańców. Doroczny bal organizowany w czasie karnawału jest jednym z takich wydarzeń" W ramach programu "Siła w seniorach" zostało utworzone Centrum Aktywności Seniorów. Miasto prowadzi też dom Senior Plus, wspiera kluby seniora, organizuje spotkania "Taniec pod gwiazdami". Seniorzy posiadający Kartę Seniora mogą też korzystać z szeregu zniżek oraz ze specjalnych biletów autobusowych.
Galeria zdjęć wykonanych przez Anię.
Galeria zdjęć
Wczesnym rankiem 50-cio osobowa grupa słuchaczy UTW wyruszyła autokarem na Górny Śląsk. W godzinach przedpołudniowych dotarliśmy do wspaniałego pomnika historii Tarnowskie Góry - podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni "Czarnego Pstrąga", która od lipca 2017 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na głębokości 40m powstał szlak turystyczny o długości 1740 m w kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Ze szlakiem sąsiadują trzy komory o wielkości od 500 do 2000 m2. Blisko 300-metrowy fragment trasy przepłynęliśmy łodzią. Trasa jest udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.
Następnie przejechaliśmy do Pszczyny gdzie podziwialiśmy dawną rezydencję magnacką z XII w. wielokrotnie przebudowywaną. W średniowieczu własność książąt opolsko - raciborskich, książąt opawskich i cieszyńskich. W latach 1548 - 1765 zamek należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765 - 1847 książąt Anhalt-Kothen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870 - 1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zaspół pałacowo - parkowy w 1946 r zamieniony w muzeum. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań wojennych i bezpośrednio po nich, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjalnej w Polsce.
Do Radomia wróciliśmy po zjedzeniu pysznego obiadu w miłej restauracji położonej w uroczym zakątku zabytkowej zabudowy Starego Miasta w Pszczynie. Pogoda była wymarzona na taką wycieczkę.
W dniu 17 października Uniwersytet Trzeciego Wieku w UTH zainaugurował rok akademicki 2017/2018. W auli Wydziału Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu przed godziną 17-tą zjawiło się ponad 250 słuchaczy. Wcześniej wszyscy uczestniczyli we Mszy Św. w kościele pod wezwaniem Św. Rodziny przy ul. Kelles Krauza. Przybyłych słuchaczy i zaproszonych gości powitał Kierownik UTW - opiekun z ramienia uczelni dr Leszek Wianowski. Władze uczelni reprezentowała na uroczystości Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich prof. dr. hab. inż. Elżbieta Sałata. Pani profesor odczytała list skierowany do słuchaczy UTW od Rektora prof. dr hab. inż. Zbigniewa Łukasika. Uroczystość uświetnił Wiceprezydent Miasta Radomia Jerzy Zawodnik. Radomskie media były reprezentowane przez dziennikarzy z Echa Dnia i TV. ZEBRRA. Dotychczasowy dorobek i program nadchodzącego roku akademickiego przedstawiła Przewodnicząca UTW Zuzanna Łojek - Wianowska. Wszyscy goście bardzo ciepło wypowiadali się na temat dotychczasowej działalności UTW i życzyli dalszej miłej i owocnej wspólpracy oraz radosnych chwil spędzanych w murach uczelni. Wykład inauguracyjny pt. "Zrównoważony rozwój wyzwaniem XXI wieku" wygłosił prof. dr hab. Jerzy Żuchowski. 30 nowych członków otrzymało legitymacje. Uroczystość uświetnił Chór Akademicki UTH pod dyrekcją Agnieszki Kobierskiej.
W wycieczce uczestniczyło 50 słuchaczy UTW. Pogoda była rewelacyjna. Zwiedziliśmy:
ŁAŃCUT - zespół pałacowo - parkowy, który był wspaniałą magnacką rezydencją Lubomirskich i Potockich. Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Za datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, w tym Stanisława Stadnickiego zwanego Diabłem Łańcuckim, a później do Lubomirskich i Potockich.
PRZEMYŚL, to miasto o długiej i bogatej historii położone nad Sanem u północnego krańca Karpat. To także miejsce, gdzie od wieków następowało spotkanie światów wschodu i zachodu, miasto współistnienia różnych wyznań, języków i narodowości. Ale także jedna z trzech największych twierdz w Europie w początkach XX wieku. W Przemyślu zwiedziliśmy:
Rynek - główny plac miasta, który uformował się na nierównym terenie, co dodaje mu uroku i sprawia, że jest wyjątkowy, znajduje się tutaj ciekawa fontanna z niedźwiadkiem,
Wieżę Zegarową - ciekawa, ładnie odremontowana budowla, w której obecnie znajduje sie Muzeum Dzwonów i Fajek - Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Katedrę Przemyską - bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Jana Chrzciciela.
Sobór Św. Jana Chrzciciela - archikatedra bizantyjsko - ukraińska, kościół obrządku grekokatolickiego w Przemyślu. W podziemiach klasztornych znajduje się Muzeum Archidiecezjalne.
Kopiec Tatarski - wspaniałe miejsce rekreacji, zrewitalizowane w ostatnim czasie, z amfiteatrem i ścieżkami rowerowymi oraz wspaniałą panoramą na miasto i okolicę.
Twierdzę Przemyśl - forty twierdzy przemyskiej, stanowiącej jedną z większych i ważniejszych twierdz w Polsce. (Na zdjęciu za drzewami widać ciągnik ukraiński, który bronuje pas przygraniczny.)
KRASICZYN - Zespół Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie.
Nocleg spędziliśmy w Hotelu Coloseum w Jarosławiu. Świetne miejsce! Urokliwe pokoje, przepyszne jedzenie! Z pewnością wrócimy tu jeszcze! Organizatorem wycieczki była Przewodnicząca Rady Słuchaczy - Zuzanna Łojek - Wianowska. D Z I Ę K U J E M Y !
Źródła zasilające rzeczkę Zagożdżonkę zawdzięczają swą nazwę Królowi Władysławowi Jagielle, który w nich zaspakajał pragnienie podczas licznych podróży i polowań w Puszczy Kozienickiej. Bo warto wiedzieć, że pierwsze wzmianki o tym kompleksie leśnym pochodzą z 1224 roku. W czasach Jagiellonów puszcza znalazła się na ważnym szlaku komunikacyjnym z Krakowa do Wilna, którym podróżowali Królowie, posłowie, kupcy, możni ówczesnego świata. Sam Król Jagiełło miał przemierzyć tę trasę 23 razy. W kolejnych latach Jagiellonowie polowali w tutejszych lasach na żubry, tury, niedźwiedzie. Źródeł w okolicy jest cztery, ale jedno największe ma królewską sławę. Jeszcze do niedawna miało ponoć ślady pamiętającego jagiellońskie czasy obmurowania. Taraz otoczono je współczesnym kamiennym murkiem, jest zadaszone a dojście od strony rzeki prowadzi po wspaniałych pomostach. Miejsce biwakowe znajduje się na rozległej polanie, do której zbiegają się nasypy dawnej kolejki leśnej. Służyła ona do przewozu drewna z puszczy do tartaku w Pionkach w latach 1947 - 83. Teraz nasypami prowadzą szlaki turystyczne piesze i rowerowe, a most wąskotorówki nad Zagożdzonką jest jedną z atrakcji rezerwatu. Kiedyś na polanie stała leśniczówka, spłonęła jednak w 2011 roku. W tak uroczym miejscu przy ognisku spotkali się słuchacze UTW z UTH w Radomiu, aby w atmosferze wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki i śpiewu świętować zakończenie roku akademickiego 2016/2017. Po rezerwacie oprowadziła słuchaczy Pani Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. To był bardzo radosny i pogodny dzień! A teraz W A K A C J E !!!!
Mszczonowska woda termalna jest wodą wodorowo-węglanowo-wapniowo-sodową. Całkowita jej mineralizacja wynosi 472 ml/l. Jest to unikalna na Mazowszu mineralizowana woda pitna wydobywana z tak dużej głębokości. Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku wydobywana jest od 1996r. otworem wiertniczym MSZCZONÓW IG-1 z głębokości 1714 m z utworów piasowcowych kredy dolnej. Temperatura na powierzchni wynosi 42,50C. Wody mszczonowskie są wolne od zanieczyszczeń , aby zachowały swoje naturalne właściwości nie są filtrowane ani wzbogacane. Mają podwyższoną zawartość związków żelaza, stąd ich barwa brązowo-zielonkawa i mętność. W Mszczonowie istnieje możliwość korzystania z dwóch całorocznych niecek, w tym jednej wewnętrznej, zawierających surową wodę termalną, wyposażonych w masaż karku i masaże ścienne. Temperatura wody:30-340C. Głębokość od 120cm do 130 cm. Łączna powierzchnia niecek wynosi 190 m2. Na terenie obiektu znajdują się również wanny z masażem wodnym oraz grota solna i sauna. W dniu 27.02.2017 r. 50-cio osobowa grupa naszych słuchaczy skorzystała z dobrodziejstwa mszczonowskich wód termalnych.
Niech te święta zatem będą radosne i upłyną w ciepłej, przyjaznej atmosferze wśród rodziny i przyjciół, a w Nowym Roku życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia i miłych spotkań na UTW - mówiła Przewodnicząca Rady Słuchaczy Zuzanna Łojek-Wianowska.Grupa poetycka Dyskusyjnego Klubu Literackiego przedstawiła refleksyjne wiersze o tematyce świątecznej, a ksiądz Adamczyk pobłogosławił opłatki, którymi podzieliliśmy się przekazując sobie wzajemne życzenia, uściski, serdeczności. Uroczystość poprowadziła Lidia Przyborowska.Dopełnieniem tak miłego spotkania była wieczerza składająca się z tradycyjnych wigilijnych potraw, przygotowanych przez uczestniczki spotkania i nie tylko. Świąteczny nastrój podkreślały wspaniałe dekoracje, zapach jodły i sianka, migotanie świec, delikatne tło muzyczne, odświętne stroje i życzliwe, uśmiechnięte twarze uczestników.
W piękną majową sobotę 28.05.2016 r. 54-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla uczczenia roku sienkiewiczowskiego wybrała się na wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Po obiedzie zwiedziliśmy również Pałac Biskupów w Kielcach. Trochę czasu spędziliśmy na spacerach po ulicach i po parku z centrum Kielc.
Tradycyjnie, jak co roku, spotkaliśmy się przy wielkanocnym stole, aby złożyć sobie życzenia, podzielić święconym jajkiem, wysłuchać pieknych wiosennych wierszy, wygłoszonych przez naszych poetów. W życzliwej i serdecznej atmosferze upłynęło nam to świąteczne popołudnie. Spotkanie Wielkanocne UTW - Galeria zdjęć
We wtorek 15 grudnia odbyło się w naszym UTW spotkanie opłatkowe. Poprowadziła je koleżanka Lidia Przyborowska. Do uczestników zwrócili się z życzeniami prof. Tomasz Budzynowski i Przewodnicząca Rady Studentów Zuzanna Łojek - Wianowska. O zwyczajach i tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych przypomniał nami i przybliżył je w swojej gawędzie zaproszony etnograf dr Stefan Rosiński. Z kolei grupa poetycka Dyskusyjnego Klubu Literackiego, wspominając zmarłego niedawno seniora poetę pana Józefa Kaźmierczyka, przedstawiła jego refleksyjne wiersze o tematyce świątecznej. Wreszcie duszpasterz akademicki ksiądz Marek, który jest stałym uczestnikiem naszych wigilijnych spotkań, skierował do nas kilka ciepłych słów i po odśpiewaniu kolędy "Wśród nocnej ciszy" nastąpiły życzenia, serdeczności, uściski... Dopełnieniem tego miłego wieczoru była wieczerza składająca się z tradycyjnych wigilijnych pyszności, zakończona wspólnym kolędowaniem przy gitarze.
Świąteczny nastrój podkreślały śliczne dekoracje, zapach jodły i sianka, migotanie świec, ciche tło muzyczne, odświętne stroje i życzliwe, uśmiechnięte twarze uczestników. Spotkanie opłatkowe Uniwersytetu Trzeciego Wieku UTH Rad - GALERIA ZDJĘĆ
W dniu 20 października 2015 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku akademickiego 2015/2016 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku UTH Radom.
Zdjęcia z powyższych imprez dostępne są w WIRTUALNYM ALBUMIE. Zapraszamy do ogladania. Zdjęcia można pobierać (kopiować) dla własnych potrzeb. ________________________________________________________
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania opłatkowego
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki
Zapraszamy go obejrzenia krótkiej fotorelacji z wycieczki.
________________________________________________________
|
Copyright 1998-2015
Ośrodek Informatyki i Promocji |